سوم فروردین

دوم فروردین

تاریخ شمسی: 2فروردین1367

تاریخ قمری: 3شعبان1408

تاریخ میلادی: 22مارس1988

خلاصه روز: 

- به دلیل به نتیجه نرسیدن شناسایی‌ها و کمبود قایق، عملیات بیت‌المقدس4 در ارتفاعات جنوب دریاچه‌ی دربندیخان، با 48 ساعت تعویق به شب 1367/1/4 موکول شد. موضوعات مرتبط با عملیات در جلسه‌ی مشترک نیروی زمینی و قرارگاه قدس در حضور فرمانده سپاه بررسی شد. مأموریت‌های نیروی هوایی نیز با حضور سرهنگ مصطفی اردستانی فرمانده عملیات این نیرو مرور شد.
- حمله‌ی امروز قایق‌های تندرو به یک کشتی حامل گاز مایع و یک نفت‌کش که 2 کشته و 10 مجروح بر جای گذاشت، موجب واکنش سیاسی و رسانه‌یی انگلیس و اسپانیا شد. 
- ارتش عراق امروز علاوه بر تقویت منطقه‌ی عملیاتی والفجر10 در حلبچه و بیت‌المقدس3 در ارتفاع گوجار، به مواضع گروه‌های کرد معارض حمله کرد. در این عملیات 20 نفر از پیش‌مرگان و 75 نفر از روستاییان این مناطق کشته شدند.
- در حمله‌ی موشکی امروز عراق به تهران و بمب‌باران چند شهر و روستای کشور، حدود 700 نفر شهید یا مجروح شدند و به احشام و اموال مردم نیز خسارات عمده‌ وارد شد.
- ستاد کنترل حوادث ش.م.ه. کوهدشت در استان لرستان امروز تشکیل جلسه داد و به منظور ایجاد آمادگی در برابر حملات شیمیایی احتمالی عراق به شهرها، برای ادارات، سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط از جمله هلال احمر، شهرداری، آتش‌نشانی، سپاه پاسداران و شبکه‌ی بهداری تعیین مسئولیت و تقسیم کار کرد.
- یک هفته پس از حملات شیمیایی عراق به شهر حلبچه و در پی حضور گروهی از خبرنگاران رسانه‌های خارجی در منطقه‌ی عملیاتی والفجر10، اولین گزارش‌ها از بمب‌باران شیمیایی این شهر و وضعیت کشته‌شدگان و مصدومان حادثه در برخی مطبوعات انگلیسی انعکاس یافت. تشریح منظره‌ی رقت‌بار شهر و مردم آن موضوع اصلی این گزارش‌ها را تشکیل می‌دهد.
- پس از حضور خبرنگاران خارجی در منطقه‌ی دشت زور، گزارش‌هایی از نتایج عملیات والفجر10 در رسانه‌های اروپایی انتشار یافت. 
- ایران با تسلیم نامه‌یی یک بار دیگر از دبیرکل سازمان ملل خواست برای رسیدگی به ابعاد بمب‌باران شیمیایی مناطق مسکونی حلبچه، گروه کارشناسان سلاح‌های شیمیایی این سازمان را برای تهیه‌ی گزارش و ارائه‌ی آن‌ها به جامعه‌ی بین‌المللی به ایران اعزام کند. 
- در پی درخواست ایران از دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی‌بر اعزام یک هیئت تحقیق برای تهیه‌ی گزارش از ابعاد بمب‌باران‌های شیمیایی حلبچه، خاویر پرز دکوئیار با اعضای شورای امنیت در این‌باره تشکیل جلسه داد. وی در پایان جلسه خواستار خودداری از هر اقدامی که مانع از اجرای قطع‌نامه‌ی598 شود، گردید، اما یک سخن‌گوی سازمان ملل گفت دکوئیار درخواست ایران را بررسی می‌کند. 
- در حالی که نماینده‌ی ایران در اجلاس وزیران خارجه‌ی سازمان کنفرانس اسلامی در امان پایتخت اردن، امروز از تمایل ایران به پذیرش هر گونه کمکی برای متوقف کردن جنگ شهرها خبر داد، وزیر امور خارجه‌ی عراق کشورهای اسلامی را به اتخاذ موضع جدی و محکم در مقابل سیاست‌های ایران دعوت کرد.
- حکومت عراق برای رفع احتیاجات نیروهای مسلح، هیئت صنایع نظامی وابسته به شورای فرماندهی انقلاب را تأسیس کرد. سرهنگ حسین کامل به سرپرستی این تشکیلات منصوب شد. 
- مدیر یک کارخانه‌ی اسلحه‌سازی در ایتالیا به اتهام فروش نیم میلیون دلار و 16 بازرگان انگلیسی به اتهام فروش و قاچاق 36 میلیون دلار قطعات یدکی و گلوله‌ی توپ به ایران دست‌گیر شدند.
- به دنبال وصول گزارش‌هایی مبنی بر احتمال حمله‌ی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در جبهه‌های میانی و اجرای عملیات علیه خطوط دفاعی ارتش، فرماندهان لشکر81 زرهی، امروز برخی اقدامات احتیاطی را برای مقابله به تیپ‌های مستقر در خط ابلاغ کردند. 
- نشریه‌ی مجاهد ارگان خبری و تبلیغی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در مطلبی با عنوان "نگاهی به پیشرفت‌های ظفر نمون جنگ کبیر آزادی‌بخش" به رشد اقدامات نظامی سازمان در یک سال گذشته در جبهه‌های جنگ علیه رزمندگان ایران پرداخته است. 
- دو درگیری محدود با عناصر سازمان مجاهدین خلق در مناطق عملیاتی دهلران و شرق العماره؛ دست‌گیری چند تن از افراد فراری گروه رزگاری در منطقه‌ی عملیاتی والفجر10 و کشف مقادیری سلاح و مهمات در مریوان و بوکان از جمله رخدادهای مربوط به گروه‌های مسلح غیر قانونی در روز جاری است.


تاریخ شمسی: 2فروردین1366

تاریخ قمری: 21رجب1407

تاریخ میلادی: 22مارس1987

خلاصه روز: 

- آغاز مرحله سوم عملیات چریکی فتح4 در شرق استان اربیل و انهدام تأسیسات راداری عراق در نزدیکی شهر رواندوز و چندین پایگاه و پاسگاه دشمن و تصرف ارتفاعات منطقه به دست نیروهای عمل کننده.

- جلسه فرماندهان سپاه در اهواز: بررسی آخرین وضعیت منطقه عملیاتی کربلای5؛ تعویق عملیات در این منطقه به بعد از تعطیلات و بحث در خصوص طرح مانور در منطقه هور.

- جلسه جلال طالبانی با فرماندهان قرارگاه رمضان: تأکید بر هم‌کاری؛ تشریح اوضاع سلیمانیه در اولین روز سال به مناسبت پایان سال به اصطلاح "سرنوشت". مقایسه عملکرد صدا و سیمای ایران و رادیو - تلویزیون عراق در بازتاب رویدادهای جنگ.

- حملات هوایی عراق به نیروگاه "رامین" اهواز و تجاوز به حریم هوایی مهاباد.

- گزارش روزنامه "واشنگتن پست" از آمادگی نیروهای ایرانی در جبهه جنوب برای حمله به بصره.

- وزیر دفاع امریکا و سخن‌گوی کاخ سفید اعلام کردند که این کشور برای حفظ آزادی تردد کشتی‌ها در خلیج‌فارس، آنچه را لازم بداند، انجام می‌دهد. اهداف امریکا از حضور در خلیج‌فارس از نظر علیرضا شیخ‌الاسلامی. تأکید یک سناتور امریکا و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور بر تأثیر ناچیز جنگ در فعالیت‌های تجاری منطقه خلیج‌فارس. همچنین تأکید نمایندگان کنگره امریکا بر حمایت از عراق در جنگ با ایران.

- تحلیل مجله "لوپوئن" از موضع شوروی در حمایت از عراق و تحویل سلاح به این کشور.


تاریخ شمسی: 2فروردین1362

تاریخ قمری: 7جمادی‌الثانی1403

تاریخ میلادی: 22مارس1983

خلاصه روز: 

- در ادامه ‌مذاکرات فرماندهان سپاه و ارتش در قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، محسن رضایی و سرهنگ صیاد شیرازی در نشستی دونفره به مشورت و چاره‌جویی پرداختند. در این مذاکره ‌خصوصی سرهنگ صیاد شیرازی طرح جدیدی را به‌نام "آتش به‌جای خون" برای شکستن خط اول دشمن ارائه کرد که در آن از نیروهای زبده و اجرای آتش پرحجم ثابت و روان به‌طور هم‌زمان برای ایجاد رخنه و تبدیل آن به معبر و سپس شکاف استفاده می‌شود. برای توجیه بیشتر نیروها درباره ‌طرح جدید مقرر شد همه ‌قرارگاه‌های عملیاتی، زمین‌های مناسبی را در عقبه ‌منطقه ‌خودی شناسایی کرده و با ایجاد موانعی مشابه وضعیت واقعی منطقه ‌عملیات، در چند نوبت مانور اجرا کنند و طرح مانور یگان‌ها براساس طرح جدید اصلاح شود.

- صلیب‌سرخ جهانی در آخرین آمار خود تعداد اسرای عراقی در ایران را 45 هزار نفر و تعداد اسرای ایرانی در عراق را 5 هزار نفر اعلام کرد.

- کمین افراد کومه‌له به نیروهای خودی در محور سنندج - بیجار؛ حمله ‌عوامل کومه‌له به پایگاه آختاچی در شمال‌غربی بوکان و درگیری با نیروهای خودی تلفات سنگینی به دو طرف وارد آورد. ادعای تصرف این پایگاه در اطلاعیه کومه‌له و گزارش رویتر از این درگیری؛ کشف پیکرهای 6 تن از افراد خودی - که چندی پیش گروه‌های مسلح غیرقانونی آنها را به گروگان گرفته بودند - در روستای تازه‌آباد در شمال سنندج.

- درگیری افراد حزب دمکرات و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با نیروهای پیش‌مرگ مسلمان کرد در روستای دیلزی در منطقه ‌سپیدان در جنوب‌غربی سلماس و شهادت 2 تن از پیش‌مرگان کرد و یک دختر روستایی. سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در اطلاعیه‌ای مدعی شد در این درگیری 50 پاسدار کشته و زخمی شده‌اند؛ قتل پیش‌نماز روستای مافی‌کندی در شمال سلماس، به‌دست افراد حزب دمکرات؛ تیراندازی بی‌هدف افراد ایل ‌منگور در مهاباد درپی کشته‌شدن یکی از افراد ایل مذکور به‌دست عناصر مسلح غیرقانونی، 16 کشته و زخمی برجای گذاشت؛ برخورد تراکتور حامل آذوقه و خواربار با مین در روستای دارساوین در شرق سردشت؛ کشف و خنثی‌سازی 2 مین در روستای تپه‌سنگی پیرانشهر و جاده کردوان سلماس.

- قرارگاه حمزه بخشی از تشکیلات شهری حزب دمکرات در مهاباد را شناسایی و افراد فعال آن را دستگیر کرد؛ تسلیم‌شدن 2 تن از افراد حزب دمکرات و یک تن از اعضای سازمان مارکسیستی پیکار در راه آزادی طبقه ‌کارگر به نیروهای خودی در سنندج.

- گزارش غیرواقعی یک عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان از عملکرد این حزب علیه نیروهای جمهوری اسلامی در تابستان و پاییز سال 1361.

- کشف دو هستۀ ‌مقاومت سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در بروجرد و دستگیری 6 نفر؛ دستگیری 3 نفر از نیروهای سازمان مذکور در گلپایگان؛ در خرم‌آباد یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) تسلیم نیروهای سپاه شد.

- گزارش واشنگتن تایمز به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه ‌امریکا، درباره ‌توانایی متخصصان ایرانی در استفاده‌ از موشک‌های هوابه‌هوای فونیکس، غافلگیری مقامات امریکایی از این موضوع و تلاش برای اصلاح و محدودکردن استفاده از این موشک‌ها برای کشورهای غیردوست.

- توصیه به پایان‌دادن به جنگ بدون اظهارنظر درباره ‌علت شروع آن یا ارائه ‌راهکاری درباره ‌نحوه ‌برقراری صلح بین ایران و عراق، موضوعی است که سران ده کشور عضو بازار مشترک اروپا در بیانیه ‌پایانی نشست خود در بروکسل بدان پرداخته‌اند؛ ابراز نگرانی نخست‌وزیر یوگسلاوی از ادامه ‌جنگ ایران و عراق؛ رادیو صوت‌الجماهیر: شاذلی قلیبی دبیرکل اتحادیه ‌عرب، بر لزوم خاتمه ‌جنگ ایران و عراق و ملزم‌بودن دو کشور بر رعایت ضوابط حسن هم‌جواری و عدم دخالت در مسائل داخلی یکدیگر تأکید کرد.

- ولیعهد عربستان در گفت‌وگو با روزنامه ‌کویتی السیاسه برخلاف عرف دیپلماتیک و در یک اقدام تبلیغاتی همه ‌مسائل را در روند جاری جنگ به سود عراق تفسیر کرد.


تاریخ شمسی: 2فروردین1359

تاریخ قمری: 5جمادی‌الاول1400

تاریخ میلادی: 22مارس1980

خلاصه روز: 

- تشکیل جلسه مهم و طولانی شورای امنیت ملی امریکا با حضور رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه، مشاور امنیت ملی، وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک و سخنگوی کاخ سفید. بررسی طرح نظامی نجات گروگان‌های امریکایی در ایران و نیز استراتژی برخورد با ایران قبل از اقدام نظامی. تصمیم به اعزام نیروهای شناسایی به عنوان نخستین گام در طراحی حمله نظامی و به موازات آن تلاش‌هایی چون تحریم اقتصادی و قطع روابط سیاسی کشورهای متحد امریکا گزارش رادیو امریکا از جلسه مزبور. (ضمیمه دارد)

- ادامه رایزنی‌ها درباره ادامه حضور شاه در پاناما هم‌زمان با حضور جردن از مقامات ارشد امریکایی و اعزام دو قاضی ایرانی به پاناما برای درخواست استرداد شاه به ایران. نظرخواهی جردن از وکیل فرانسوی ایران دربارة احتمالات مختلف از جمله اعزام شاه به مصر یا امریکا؛ پاسخ بورگه: اگر شاه به امریکا برگردد تمام گروگان‌ها اعدام خواهند شد.

- تکذیب خبر توافق سفیران کشورهای اروپایی در تهران درباره توصیه به کشورهای متبوع خود برای قطع روابط سیاسی با ایران به وسیله مقامات ایتالیایی و امریکایی.

- بازتاب مسائل جاری بین ایران و امریکا در رادیو مسکو که به نوعی اعلام مواضع دولت شوروی محسوب می‌شود: مخالفت شورای مرکزی اتحادیه‌های شوروی با حضور نظامی امریکا در خلیج‌فارس و نیز پخش گفتاری در رد دعاوی امریکا در دادگاه لاهه برضد ایران. (ضمیمه دارد)

- بهره‌برداری عراق از تیرگی روابط ایران و امریکا و در عین حال همراه کردن تبلیغات ضد ایرانی با چاشنی مواضع چپ و ضد امریکایی.

- برنامه‌‌ریزی برای بهره‌برداری رژیم عراق از ساواکی‌های فراری به عراق جهت مأموریت‌های خرابکارانه و ترور مخالفان این رژیم.

- تحرکات مرزی عراق در منطقه قصرشیرین.

- روزنامه السیاسیه چاپ کویت به نقل از چمران وزیر دفاع: ایران سلاح‌های امریکایی را مخفیانه از اروپای غربی تهیه می‌کند.

- مصاحبه مفصل بنی‌صدر با هفته نامه "النهار العربی و الدولی" چاپ پاریس: بنی‌صدر در این مصاحبه، از جمله تخلیه سه جزیره را هدیه به امریکا دانست و آن را موکداً رد کرد و نیز هر گونه همکاری با کشورهای عربی را در شرایط کنونی به دلیل مستقل نبودن آنان رد کرد، از مسلح شدن شیعیان لبنانی حمایت کرد، پان عربیسم را محکوم و بی فایده شمرد و در مبارزه با اسرائیل به جای عرب‌گرایی بی‌فایده اتحاد اسلامی را پیشنهاد کرد. (ضمیمه دارد.)

ضمیمه گزارش 14: گزارشی از سابقه و روند تصمیم‌گیری درباره حمله نظامی امریکا به ایران در یادداشت‌های برژینسکی مشاور امنیت ملی کارتر.

ضمیمه گزارش17: متن گفتار بخش فارسی رادیو مسکو در تحلیل شکایت امریکا از ایران در دادگاه لاهه که حاوی جهت‌گیری‌های شوروی علیه امریکا است و در عین حال برای جلب توجه افکار عمومی به سمت حمایت‌های شوروی از ایران مفید است.

ضمیمه گزارش 22: بخش‌هایی از مصاحبه طولانی بنی‌صدر با "النهار العربی و الدولی" که بازتاب درخور توجهی داشته است حاوی تلقی‌ها، مواضع و نظریات بنی‌صدر دربارة مسائل مهم خارجی و داخلی که در شرایط کنونی، نظام جمهوی اسلامی با آن مواجه است.


تاریخ شمسی: 2فروردین1358

تاریخ قمری: 23ربیع‌الثانی1399

تاریخ میلادی: 22مارس1979

خلاصه روز: 

- معادلات جدید قدرت سیاسی در سنندج: حذف جریان صفدری؛ ضربه خوردن جریان مفتی‌زاده؛ ظهور قدرت جدید ائتلاف گرایش‌های قومی‌ غیرمذهبی با سلطه روزافزون و مصمم به عدم همراهی مفتی‌زاده؛ تشکیل جلسه در ساعت یک بعد‌ از‌ نیمه‌ شب با حضور عزالدین حسینی، احمد مفتی‌زاده، صارم‌الدین صادق‌‌وزیری، اعضای شورای موقت سنندج و دیگر عناصر درگیر در حوادث سنندج برای دستیابی به وحدت نظر در مورد چارچوب بحث با هیأت اعزامی‌ دولت؛ بروز اختلاف بین مفتی‌زاده و سایر شرکت‌کنندگان جلسه در مورد طرح سه ماده‌ای و هشت ماده‌ای و خروج اعتراض‌آمیز مفتی‌زاده از جلسه در ساعت چهار بامداد.

- آغاز مذاکرات گروه سیاسی هیأت اعزامی‌ از تهران به سرپرستی وزیر کشور با گروه‌های سیاسی درگیر در سنندج. سخنان عزالدین حسینی، غنی بلوریان، بهروز سینایی، سرهنگ صفری، صدر‌حاج سیدجوادی، صارم‌الدین وزیری در خانه معلم‌‌این شهر. پرواز فانتوم‌ها بر فراز شهر و اعتراض حضار. گزارش کیهان و سازمان چریک‌های فدایی خلق از جلسه و نتایج آن.

- تلفنگرام سیدجوادی (وزیر کشور) به رئیس ستاد ارتش مبنی‌بر قطع پرواز جت‌ها برفراز سنندج و قطع تیراندازی و پرتاب منور از پادگان و … سرلشکر قره‌نی به‌‌این درخواست مستدلاً پاسخ منفی داد، اما در عمل پرواز جت‌ها و تیراندازی از پادگان قطع شد.

-  گزارش رسانه‌های خبری از آخرین دستاوردهای مذاکرات جاری در سنندج؛ رادیو تهران: هیأت اعزامی‌ از تهران به سنندج با نمایندگان کردستان سرانجام به توافق نزدیک شد. خبرگزاری پارس: اعلامیه نهایی‌‌ این توافق تا آخرین ساعت امروز رسماً اعلام خواهد شد. آزادی افراد دستگیر شده؛ جلوگیری از نزدیک شدن و تیراندازی مردم به پادگان‌ها؛ خودداری نظامیان از ورود به شهر؛ تخلیه ستاد لشکر 28 و رادیو - تلویزیون از عناصر غیرمسؤول از جمله شرایط توافق است.

- مذاکرات گروه مذهبی هیأت اعزامی‌ از تهران به سرپرستی آیت‌الله طالقانی و با همراهی دکتر بهشتی، هاشمی‌رفسنجانی و بنی‌صدر در دانشگاه رازی با گروه‌های مذهبی سنندج و کردستان و گزارش جهت‌دار سازمان چریک‌های فدایی خلق از‌‌این جلسه.

- گزارش اجتماع مردم سنندج در میدان آزادی و سخنرانی آیت‌الله طالقانی، دکتر بهشتی و بنی‌صدر در‌‌این اجتماع.

- اعلام عدم شرکت کانون فرهنگی - سیاسی خلق ترکمن در رفراندوم به دلیل روشن نبودن محتوای جمهوری اسلامی‌.

- گزارش سفارت آمریکا در تهران درباره آخرین وضعیت سنندج و نتایج مذاکرت هیأت اعزامی‌ تهران: ما تردید داریم صلحی که طالقانی و مفتی‌زاده و در مورد آن توافق کنند آثار پاینده‌‌ای داشته باشد. رهبری در سنندج به دست نیروهای رادیکالتر شامل عناصر فداییان (خلق) افتاده است. ‌‌این جنگ، دولت موقت را با سخت‌ترین مبارزه‌طلبی‌هایی که تاکنون با آن مواجه شده، روبه‌رو ساخته است.

یکم فروردین

تاریخ شمسی: 1 فروردین 1367

تاریخ قمری: 2 شعبان 1408

تاریخ میلادی: 21 مارس 1988

خلاصه روز: 

- جلسه‌ی بررسی چگونگی اجرای عملیات بیت‌المقدس4 در قرارگاه فتح برگزار شد. شناسایی یگان‌ها به نتیجه‌ی مطلوب نرسیده است؛ عراقی‌ها به‌سرعت در حال احداث موانع در ساحل جنوبی دریاچه‌ی دربندیخان و تقویت مواضع روی ارتفاعات هستند. امکان دسترسی به عمق اهداف با استعداد در اختیار بعید به نظر می‌رسد. قرار شد واحد توپ‌خانه با اجرای آتش مانع فعالیت مهندسی عراق شود. 
-  احمد کاظمی به عنوان جانشین قرارگاه فتح معرفی شد و همه‌ی امکانات قرارگاه فتح در عملیات والفجر10 در اختیار این عملیات قرار گرفت. 120 فروند قایق و 100 موتور قایق برای توزیع بین یگان‌ها در اختیار قرارگاه قرار گرفت. یگان‌ها به‌سرعت درصدد آماده شدن برای عملیات هستند. 
- مأموریت‌های گروه هوانیروز مسجدسلیمان در عملیات بیت‌المقدس4 به فرمانده هوانیروز اعلام گردید. هماهنگی با پدافند هوایی هم انجام شد. هوانیروز کرمان در منطقه‌ی عملیاتی بیت‌المقدس3 چندان فعال نیست. جانشین قرارگاه نجف خواستار دخالت مسئولان رده‌های بالاتر هوانیروز برای حل این مشکل است. وعده داده شد که یک گروه تازه‌نفس از خلبانان و چند بال‌گرد جدید تا 48 ساعت آینده وارد منطقه شوند. 
- با گذشت بیش از یک هفته از عملیات والفجر10 و بیت‌المقدس3 گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از آن است که حساسیت ارتش عراق در مورد احتمال اجرای عملیات بزرگ سالانه‌ی ایران در جبهه‌های جنوب همچنان زیاد است.

- کار انتقال مصدومان از حلبچه به مراکز درمانی به اتمام رسید و تعدادی از آنان به تهران و چند شهر دیگر منتقل شدند. حدود 10 هزار نفر از مردم منطقه‌ی حلبچه در شهر هرسین اسکان داده شده‌اند. تعدادی از عوامل استخبارات و نظامیان عراقی در میان آوارگان شناسایی شده‌اند. 

- پیش‌مرگان حزب دمکرات کردستان عراق (بارزانی‌ها) در 3 عملیات جداگانه در استان سلیمانیه تعدادی از عناصر استخبارات نیروهای جاش عراقی را کشته یا زخمی ‌کردند.

- یک کشتی کانتینربر اسپانیایی و یک نفت‌کش لیبریایی در نزدیکی تنگه‌ی هرمز، هدف حمله‌ی قایق‌های تندرو قرار گرفته، دچار خسارت شدند. در این خصوص سفیر ایران در اسپانیا به وزارت خارجه‌ی این کشور احضار شد.

- امام خمینی به مناسبت فرارسیدن نوروز در پیامی رادیو، تلویزیونی مطالبی خطاب به مردم ایران ایراد کردند. رهبر انقلاب در این پیام با توجه به تقارن آغاز سال با میلاد امام حسین(ع) اقامه‌ی عدل و جلوگیری از حکومت ظلم را مهم‌ترین پیام حضرت سیدالشهدا(ع) و به تبع آن اصلی‌ترین شاخصه‌ی حکومت آخرالزمانی امام مهدی(عج) عنوان کرده، هدف امام حسین(ع) از قیام را به دست گرفتن حکومت دانستند.

- تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در انعکاس ابعاد بمباران شیمیایی حلبچه و درخواست کمک‌های جهانی برای درمان مصدومان به طور گسترده‌تری آغاز شد. وزارت‌خانه‌های امور خارجه، ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان هلال احمر، رادیو و تلویزیون و ستاد تبلیغات جنگ در این زمینه فعال شدند.

-امروز بر اثر اصابت یک فروند موشک به تهران و بمب‌باران چند شهر کشور 9 نفر شهید و 24 نفر مجروح شدند و چندین منزل مسکونی و یک مسجد تخریب شد. 

- به دلیل وقوع جنگ شهرها اعضای خانواده‌ی کارکنان سفارت پاکستان در ایران تهران را به مقصد اسلام‌آباد و کراچی ترک کردند. مقامات سفارت ژاپن در تهران هم تصمیم دارند خانواده‌های خود را از ایران خارج کنند. 

- به نوشته‌ی روزنامه‌ی السفیر چاپ بیروت، نگرانی عراق از اصلی شدن موضوع فلسطین در بین کشورهای عرب به جای جنگ با ایران و از سوی دیگر تلاش سوریه برای اصلاح رابطه‌ی جمهوری اسلامی با کشورهای حاشیه‌ی خلیجفارس، دلایل اصلی حکومت بغداد برای شروع مجدد جنگ شهرها است.

- به گزارش رادیو امریکا، احتمال دسترسی رزمندگان به سد دربندیخان و منفجر کردن آن سبب شده است تا حکومت عراق تصمیم به اجرای مانور تخلیه‌ی بغداد بگیرد. عراق فرم‌هایی بین مردم بغداد توزیع کرده که دلیل آن آمادگی برای تخلیه‌ی سریع بغداد در صورت دست‌یابی ایران به سد دربندیخان و سد دوکان و احتمال رها کردن آب این دو سد اعلام شده است. 

- هفدهمین اجلاس وزیران خارجه‌ی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با سخنان جانب‌دارانه‌ی شاه اردن به نفع عراق آغاز شد. دبیرکل پاکستانی سازمان کنفرانس اسلامی نیز با ستایش از عراق، از ایران برای آنچه نپذیرفتن قطع‌نامه‌ی598 خوانده شده است انتقاد کرد. نماینده‌ی ایران این سازمان را به جانب‌داری از عراق متهم کرد. 

- اختلاف نظر امریکا و شوروی درباره‌ی چگونگی اجرای قطع‌نامه‌ی598 شورای امنیت سازمان ملل و جنگ شهرها میان ایران و عراق امروز در رسانه‌های شنیداری دو کشور بازتاب داشت. 

- یک دیپلمات سفارت شوروی در لندن اعلام کرد که مسکو عقیده دارد پیروزی ایران یا عراق در جنگ موجب بی‌ثباتی در منطقه خواهد شد و بهتر این است که جنگ بدون غلبه‌ی یکی بر دیگری پایان یابد. 

- روزنامه‌ی نیویورک تایمز در گزارشی درباره‌ی میزان و نحوه‌ی صادرات نفت خام ایران و واردات فراورده‌های نفتی نوشت: آسیب‌های واردشده به پالایشگاه‌های ایران بر اثر حملات عراق سبب شده است این کشور روزانه 200 تا 300 هزار بشکه فراورده‌های نفتی از جمله سوخت جت، گازوئیل و نفت سفید را برای مصارف خانگی وارد کند.

- روزنامه‌ی کره تایمز چاپ سئول نوشت: حکومت عراق نتوانسته است در موعد مقرر بدهی 83 میلیون دلاری خود را که با ضمانت بانک مرکزی عراق برای شرکت ساختمانی هیوندای صادر شده بود پرداخت کند. 

-  وزارت خارجه‌ی چین اعلام کرد: موشک‌های چینی فروخته‌شده به عربستان غیراتمی و فقط برای دفاع است. روزنامه‌ی سعودی الشرق الاوسط هم نوشت: چین در هفته‌های آینده 30 جنگنده بمب‌افکن به ایران تحویل خواهد داد.

- نهضت آزادی ایران در اطلاعیه‌یی که به مناسبت فرارسیدن سال نو منتشر کرد، ادامه‌ی جنگ را خلاف مصلحت کشور خواند و از رهبری امام و وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرد.

- حزب توده‌ی ایران با چاپ اطلاعیه‌یی در نشریه‌ی رسمی ‌حزب، ضمن محکوم کردن جنگ شهرها، از همه‌ی گروه‌های مخالف نظام دعوت کرد برای دست‌یابی به صلح در جنگ ایران و عراق متحد شوند.

- در پی بروز اختلاف بین کادر رهبری حزب دمکرات کردستان ایران، 15 نفر از اعضای کمیته‌ی مرکزی و دفتر سیاسی این حزب با صدور بیانیه‌یی که امروز منتشر شد، به طور رسمی‌ جدایی خود را از فراکسیون حاکم بر حزب اعلام کردند. 

-  سایر خبرهای امروز:

در درگیری نیروهای گشتی تیپ انصارالرضا(ع) با دشمن، 5 نفر شهید، 8 تن مجروح و 4 نفر اسیر شدند. در بمب‌باران محدوده‌ی پل ژاژیله‌ی امام علی(ع)، عده‌یی از نیروهای واحد مهندسی سپاه مجروح شدند. تک ایذایی گردان قائم تبریز علیه یکی از واحدهای ارتش عراق در چنگوله. حزب دمکرات کردستان ایران 12 تن از نیروهای اسیر خود را آزاد کرد. اوضاع منطقه‌ی حلبچه با اتمام کار انتقال مصدومان شیمیایی به بیمارستان‌های ایران سامان یافته است.


تاریخ شمسی: 1فروردین1366

تاریخ قمری: 20رجب1407

تاریخ میلادی: 21مارس1987

خلاصه روز: 

- آرامش کامل در جبهه‌های جنگ و انتقال نیروهای عراقی از جبهه شمال به ناحیه شرق دجله.

- حمله چند هواپیما و هلی‌کوپتر عراق به کشتی ایرانی "اوج" و سکوی نفتی ابوذر.

- امام‌خمینی در پیام نوروزی خود مسئولان امور و قوای مسلح را به حفظ برادری و پیروی از پیامبر اسلام(ص) و حضرت علی(ع) دعوت کردند.

- در پیام نوروزی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر، سال 1365 سال سرافرازی و پیروزی‌های بزرگ نامیده شد.

- جشن و پای‌کوبی عراقی‌ها به مناسبت پایان یافتن سال 1365. پیام صدام حسین و اطلاعیه ارتش عراق به همین مناسبت و بازتاب آن در خبرگزاری فرانسه و رادیو کلن.

- بررسی تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی در مورد جنگ به نقل از نشریه "بررسی" متعلق به معاونت سیاسی ستاد کل سپاه. اقدامات سازمان کنفرانس اسلامی در خصوص جنگ به نقل از روزنامه دیلی نیوز. دیدار شاذلی قلیبی از بغداد و درخواست یمن و بنگلادش برای پایان دادن به جنگ.

- استقبال مقام‌ها و مطبوعات کویت از حضور نظامی امریکا در خلیج‌فارس و تلاش برای جلوگیری از اصابت گلوله توپ و موشک به کویت.

- تحلیل نشریه "اکونومیست" از آثار پیروزی ایران در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس: پیروزی نظامی ایران بر عراق به خاطر از دست رفتن توان ایران و وجود سه خط دفاعی، شورای هم‌کاری، کشورهای عربی دیگر و امریکا نگران کننده نیست و پیروزی ایران بهتر از ادامه جنگ است.

- مواضع ترکیه در برابر تحولات جنگ از دیدگاه روزنامه‌های گاردین و تایمز لندن. احتمال دخالت ترکیه در شمال عراق برای جلوگیری از رشد قوم‌گرایی کردها و دسترسی به منابع نفتی کرکوک.


تاریخ شمسی: 1فروردین1362

تاریخ قمری: 6جمادی‌الثانی1403

تاریخ میلادی: 21مارس1983

خلاصه روز: 

- در اولین روز سال 1362، جلسه فرماندهان سپاه در شهر شوش برگزار شد. تذکرات فرمانده کل سپاه پاسداران درباره وحدت ارتش و سپاه، جمع‌بندی عملکرد این دو سازمان، تشریح وضعیت کلی نیروهای مسلح کشور برای ترسیم نقشه راه و تصمیم‌گیری درباره عملیات‌های آینده ازجمله موضوعات مطرح‏‌شده در این جلسه بود؛ سخنان غلامعلی رشید درباره تاریخچه هجوم عراق، عملیات‌های ارتش و سپاه پس از حمله دشمن، ‌علل پیروزی‌های نیروهای خودی در سال اول جنگ و وضعیت کلی جنگ.

- در جلسه بعدازظهر امروز فرماندهان سپاه در شهر شوش، آخرین وضعیت مانور یگان‏ها، نتایج شاسایی‏‌ها و مانور چند یگان بررسی شد. براساس گزارش فرماندهان، برخی یگان‏‌ها به‏‌دلیل هوشیاری بالای دشمن، حضور فعال تیم‌های کمین عراقی در جلو و میان و پیچیدگی زمین موفق به بازکردن معبر نشده‌اند؛ در ساعت 22 نیز جلسه دیگری در قرارگاه تاکتیکی خاتم‌الانبیا(ص) در عین‌خوش برگزار شد و یک بار دیگر مشکلات یگان‌ها در شناسایی‌ها و عبور از موانع دشمن مورد بحث قرار گرفت، اما تصمیم مشخصی اتخاذ نشد و ادامه مذاکرات به جلسات بعدی موکول شد.

- کشته‏‌شدن 8 تن از افراد نیروی هوایی عراق در جریان سقوط بالگرد در ایتالیا و گزارش آسوشیتدپرس و رادیو لندن دراین‏‌باره؛ اقدامات کنترلی شدید و تفتیش عقاید توسط مأموران اطلاعاتی عراق در کویت.

- گزارش روزنامه جمهوری اسلامی از کمک‏‌های مردم استان‌های فارس و خراسان به جبهه‌های جنگ.

- تصرف 3 پایگاه نظامی در نزدیکی شهر خرمال عراق به‏‌دست بارزانی‌ها.

- برخورد یک خودرو باری شخصی با مین در جاده سلماس به روستای حاجی‌خان؛ شهادت یک سرباز براثر برخورد یک خودرو نظامی با مین در حوالی پاسگاه جلقران در شمال‏‌غربی ارومیه؛ ترور یک پیش‏‌مرگ مسلمان کرد در سقز در مقابل منزلش؛ مجروح‏‌شدن یکی از نیروهای خودی براثر تیراندازی عوامل مسلح غیرقانونی به خودرو گشت ژاندارمری در نقده؛ کمین افراد مسلح ضدانقلاب بر سر راه نیروهای خودی در سه‏‌راهی محمدیار در جاده ارومیه - مهاباد؛ گروه کومه‌له 25 تن از گروگان‌های ارتش و ژاندارمری را در شمال سنندج آزاد کرد.

- عملیات موفقیت‌آمیز نیروهای خودی علیه افراد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در جنگل‌های پره‏‌سر گیلان و محاصره مخفیگاه آنان؛ ترور یک فرد متعهد در یکی از روستاهای آغاجاری به‌دست افراد مسلح غیرقانونی؛ اعدام یکی از فعالان سازمان کمونیستی پیکار در راه آزادی طبقه کارگر در آغاجاری؛ یکی از افراد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در تهران خود را به نیروهای سپاه معرفی کرد.

- امام خمینی در اولین روز سال جدید در دیدار با مسئولان عالی‏‌رتبه جمهوری اسلامی سخنانی بیان کرد.

- یادآوری پیروزی‌های سال گذشته و اشاره به راه طولانی پیش ‌رو برای رسیدن به جامعه اسلامی از مهم‌ترین مطالب پیام نوروزی رئیس‌جمهور بود.

- آقای هاشمی رفسنجانی در پیام خود به مناسبت حلول سال جدید به پیروزی‌های نظامی سال گذشته، مهار اقدامات تروریستی در داخل، افزایش تولید و بهره‌وری در صنایع و رونق‏‌گرفتن کارخانه‌‌ها و... اشاره کرد.

- اهم مطالب پیام نوروزی میرحسین موسوی نخست‌وزیر، چنین بود: پشت‌سرگذاشتن دوران رکود دوساله اقتصادی و رونق‏‌گرفتن محیط‌های کار و به‏‌راه‏‌افتادن چرخه تولید در اقتصاد کشور، افزایش ذخایر ارزی، تأکید بر تلاش بیشتر دولت برای خدمت به اقشار مستضعف ایران.

- سخنان طه یاسین رمضان فرمانده کل ارتش خلقی در جمع فرماندهان و افسران آموزش منطقه کرخ بغداد و درخواست وی برای بهبود آموزش نظامی ارتش عراق.

- بحث و تبادل‌نظر درباره مسائل مربوط به جنگ عراق و ایران در دیدار نعیم حداد رئیس مجلس عراق با صدر هیئت‏‌رئیسه شوروی در مسکو.

- خبرگزاری فرانسه: به گفته ناظران در منامه، بیم آن می‌رود که جنگ ایران و عراق مد سیاه‏‌رنگ به‏‌وجودآمده در شمال خلیج‏‌فارس را به یک فاجعه زیستی برای بسیاری از کشورهای ساحلی این خلیج تبدیل کند؛‌ الوطن: اعلام حالت آماده‌باش ازسوی کشورهای حوزه خلیج‏‌فارس برای مقابله با آلودگی نفتی آب‌های خلیج‏‌فارس؛ الانباء: یک کشور عربی از عراق خواست به منظور جلوگیری از افزایش آلودگی دریا بمباران منابع نفتی دشمن در آب‌های خلیج‏‌فارس را متوقف کند؛ ‌خبرگزاری کویت از تلاش کشورهای حوزه خلیج‏‌فارس برای پایان‏‌دادن به این فاجعه زیست‏‌محیطی و مخالفت عراق با آن خبر داد.

- ابراز نگرانی از ادامه جنگ عراق و ایران و درخواست از دو کشور برای دستیابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز عادلانه از موضوعات بیانیه مشترک الجزایر و تونس است؛ یونایتدپرس: یک روزنامه راست‌گرای ترکیه از حمله نهایی ایران به عراق، موافقت اولیه ایران برای شروع مذاکرات صلح و دریافت غرامت از عراق خبر داد.

- مجله میدل ایست اکونومیک دایجست در مقاله‌ای با عنوان "ایران خمینی نشانگر اعتمادبه‏‌نفس است" وضعیت اقتصادی و اجتماعی ایران را مثبت و رو به رشد ارزیابی کرد. میدل ایست: عادی‏‌شدن فرایند لیبرالیزه‏‌کردن صحنه‌های اقتصادی و اجتماعی ایران، دولت‌ها و شرکت‌های غربی را به ارزیابی مجدد بازار ایران به‏‌نحو مطلوبی سوق می‌دهد..


تاریخ شمسی: 1فروردین1359

تاریخ قمری: 4جمادی‌الاول1400

تاریخ میلادی: 21مارس1980

خلاصه روز: 

- تلاش‌های دولت امریکا برای حل ماجرای لانه جاسوسی امریکا در تهران با توجه به فشارهای داخلی از سوی حزب‌های رقیب (جمهوری‌خواه و دمکرات) برای استفاده از زور و از طرف دیگر حساسیت نقش و منافع شوروی در این مسئله؛ در عین حال امریکا به طور جدی طرح دعوی بر ضد ایران در دادگاه لاهه را به عنوان اهرم فشار بر ایران دنبال می‌کند. (دو ضمیمه دارد)

- اظهارات و شایعات درباره دلایل سفر رئیس دفتر کاخ سفید به پاناما محل اقامت فعلی شاه سابق ایران. رادیو امریکا: ادامه معالجات شاه در پاناما ادامه خواهد یافت نه در امریکا.

- واکنش رئیس‌جمهوری امریکا به دستور امام‌خمینی در قبال واگذاری تعیین تکلیف گروگان‌ها به مجلس شورای ملی. تصمیمات تازه اداره مهاجرت امریکا برای کنترل دانشجویان خارجی به ویژه ایرانیان برای فشار بیشتر بر ایران.

- تلاش امریکا برای به دست آوردن همراهی کشورهای اروپایی در دو زمینه تحریم اقتصادی و قطع روابط سیاسی با ایران و در مقابل تردید و نوعی بدبینی به سیاست‌های امریکا در این کشورها و در عین حال، بررسی احتمال قطع رابطه دیپلماتیک با ایران در کمیته مشترک سفیران 9 کشور عضو بازار مشترک اروپا در تهران.

- نمونه‌ای از جنگ تبلیغاتی شوروی بر ضدامریکا با استفاده از جو حاکم بر روابط ایران و امریکا از جمله بازتاب مسائل مربوط به شاه سابق ایران و امریکا در بخش فارسی رادیو مسکو و گزارش همدستی شاه و امریکا برضد مردم ایران در زمینه شکنجه، سرکوب، غارت اقتصادی و...

- گزارش یونایتدپرس از اظهارات دکتر چمران، وزیر دفاع، در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست درباره ضرورت و طبیعی بودن دخالت نظامی امریکا در صورت حمله شوروی به ایران و برعکس. ابراز امیدواری سخنگوی وزارت خارجه امریکا برای بهبودی روابط با ایران پس از آزادی گروگان‌ها.

- گزارش‌های نیروهای نظامی و انتظامی از ناآرامی‌های مرزی ایران و عراق و نیز تحرکات عوامل عراق در مناطق مرزی با توجه به حساسیت وضعیت کنونی روابط دو کشور.

- "مبادله گروگان‌ها" به عنوان نمونه‌ای از تبعات تصمیمات و اقدامات هیئت ویژه دولت برای حل مسئله کردستان. نگرانی‌های ناشی از تصمیم قبلی هیئت و مسئله خروج نیروهای مسلح نظام از شهرهای کردنشین. ادامه برخی ناآرامی‌های پراکنده در مناطق غرب کشور.

- ترسیم چارچوب کلی سیاست‌های نظام تازه تأسیس در پیام مهم و مفصل امام‌خمینی به مناسبت فرا رسیدن سال نو و بازتاب آن در رادیو بی‌.بی.‌سی. (ضمیمه دارد)

- برگزاری مراسم نخستین نماز جمعه سال جدید در بهشت زهرا، مراسمی متفاوت از مراسم گذشته. این آیین از حیث جمعیت و شخصیت‌های شرکت کننده و مطالب مطرح شده، وضعیت سیاسی حاکم در مقطع کنونی را تا حد زیادی ترسیم می‌کند. گزارش مفصل روزنامه جمهوری اسلامی ارگان حزب جمهوری اسلامی از برنامه‌های این مراسم که به ترتیب عبارت بود از: سخنرانی "یکی از برادران اهل تسنن"، قرائت "پیام آیت‌الله منتظری"، سخنرانی "آقای بنی‌صدر رئیس‌جمهور" و ایراد خطبه‌ها و اقامه "نماز جمعه کم نظیر به امامت حجت‌الاسلام سیدعلی خامنه‌ای، امام‌جمعه تهران". تشریح و تبیین و توجیه وضعیت کنونی انقلاب و جامعه از جنبه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و با نگاه به موانع پیش‌رو، نقطه مشترک سخنان و پیام‌های مطرح شده در این مراسم بود.

- دو مقاله در السفیر چاپ بیروت با موضوع بررسی تبعات و بازتاب انتخابات اخیر مجلس که در آنها به تأثیر انتخابات در موازنه قوای موجود بین دو جناح اصلی کنونی حکومت (بنی‌صدر و حزب جمهوری اسلامی) و نیز به بررسی تأثیر انتخابات در تقویت و تثبیت انقلاب و افشای ناتوانی گروه‌های مدعی پرداخته شده است.

- معرفی دکتر پیمان و گروه وی "جنبش مسلمانان مبارز" به عنوان گروهی مذهبی و رادیکال، مسلمانانی پارسا و قویاً ضد امریکایی و وفادار به امام‌خمینی و هدایت کننده اصلی دانشجویان تندرو و مبارز که سفارت امریکا را اشغال کرده‌اند، در شماره امروز نشریه هرالدتریبون. نقل قول هرالدتریبون از دکتر پیمان: «هدف از گروگان‌گیری تنها جنگ با امپریالیسم نیست بلکه برداشتن ماسک از چهره لیبرال‌ها است، دانشجویان نه تنها خواهان استرداد شاه بلکه خواهان برکناری لیبرال‌ها از پست‌هایشان هستند.»

- اهمیت یافتن عربستان سعودی درمنطقه پس از فروپاشی رژیم پهلوی برای دولت امریکا، در گزارش رادیو قاهره.


تاریخ شمسی: 1فروردین1358

تاریخ قمری: 22ربیع‌الثانی1399

تاریخ میلادی: 21مارس1979

خلاصه روز: 

 - بهره‌برداری تبلیغاتی از حوادث سنندج برای کوبیدن ارتش و نظام؛ عزالدین حسینی: ارتش سبب کشتار خلق کرد است. مسلمانان سنی و خلق کرد را ضدانقلابی و کافر شمردن با ادعای جمهوری اسلامی‌ فرسنگ‌ها فاصله دارد. شورای موقت انقلاب سنندج: نظامیان شروط آتش‌بس را رعایت نکرده و گروگان‌ها را آزاد نکرده‌اند. پیام‌های شماره 5، 6 و 7 شورای انقلاب سنندج مبنی‌بر بازداشتن مردم از رفتن به طرف پادگان و رعایت مقررات آتش‌بس و اعلام‌‌ این خبر که هیأتی مرکب از رهبران دینی و شخصیت‌های ملی کرد از مهاباد، بوکان، سقز برای دیدار با هیأت نمایندگان دولت وارد سنندج خواهد شد.

- هیأت اعزامی‌ از تهران مرکب از آقایان طالقانی، بهشتی، صدر‌حاج‌سیدجوادی، بنی‌صدر و هاشمی‌رفسنجانی در ساعت 8 شب به سنندج وارد شد. پیام رادیو - تلویزیونی وزیر کشور در ساعت 9 شب خطاب به طرف‌های درگیر: از تیراندازی به یکدیگر خودداری کنید.

- اعتراض سازمان‌‌یافته جمعیت‌ها و گروه‌های سیاسی به درگیری سنندج: اعتراض دانش‌آموزان کرد هوادار سازمان چریک‌های فدایی در سنندج به درگیری‌های‌‌ این شهر و تقاضای آزادی گروگان‌ها؛ مجازات تحریک‌کنندگان به کشتار؛ اداره شهر به دست نیروهای مترقی؛ قطع سلطه ارتش لغو سانسور. تظاهرات در بوکان در اعتراض به آنچه "هجوم ناجوانمردانه ارتشیان معتاد به خونریزی در سنندج " خوانده شد. قطعنامه پزشکان و کارکنان بیمارستان‌های سنندج در حمایت از حرکت‌های قومی و گروه‌های سیاسی درگیر در رویدادهای سنندج.

- تحصن افسران، درجه‌داران و سربازان کرد پادگان سنندج در مسجد جامع شهر در اعتراض به آنچه "کشتار و تحرک‌های سربازان غیربومی‌ بر‌ضد افراد محلی و استقرار سلاح‌های سنگین رو به شهر سنندج" خوانده شد.

- اعلام موضع ستاد مرکزی شورای ترکمن‌صحرا در مورد حوادث سنندج: ارتش مسؤول وقایع سنندج است. ختم ‌‌این جنایات بستگی مستقیم به تصفیه ارتش ضدخلقی و‌‌ایجاد ارتش خلقی دارد.

- اعلام مواضع گروهی به نام "سرمچاران (فداییان) خلق بلوچ" در مورد حوادث سنندج و خواستهای آن: «ریختن خون برادران کُرد را بشدت محکوم می‌کنیم. خودمختاری را حق مسلم تمامی‌ خلق‌های تحت ستم از جمله خلق بلوچ می‌دانیم و …»

- گزارش سفارت آمریکا در تهران از درگیری سنندج: ظاهراً امروز هم درگیری متوقف شده است، ما شک داریم که اعزام نماینده شخصی از جانب خمینی تأثیر زیادی [در کاهش درگیری‌ها] داشته باشد. ناآرامی‌ اقلیت‌های قومی‌ مشکل بسیار جدی را برای دولت موقت مطرح خواهد کرد.

- هشدارها و تذکرات امام‌خمینی در پیام نوروزی خطاب به ملت دربارة توطئه‌ها، تفرقه‌افکنی‌ها و نتایج آن، خطر بازگشت اختناق و چپاول‌گری و عقب‌ماندگی، پرهیز از غفلت ناشی از پیروزی، حمایت از ارتش: «توطئه‌ها هست باز و ما اگر چنانچه خود را پیروز بدانیم و گمان کنیم پیروز شدیم خدای نخواسته دچار غفلت می‌شویم. ملت موظف است که از ارتش حمایت بکند. ارتش را تضعیف نکنید.» خطاب به رؤسای ارتش که اشخاص شرافتمند را در رأس ارتش به کار بگیرند. خطاب به دولت که دولت، دادگستری، فرهنگ و سایر ادارات باید تصفیه بشود.